IT Referanslarımız İnveon

E-ticaret Altyapısı İçin Güvenilir
Bir İş Ortağı Şart

Perakende ve tüketici ürünleri firmalarına kurumsal dijital ticaret çözümleri sunan Inveon, özellikle e-ticarete taleplerin arttığı dönemlerde Eclit’ten aldığı altyapı desteği sayesinde müşterilerine kesintisiz çözümler sunuyor.

Geniş ekosistemiyle farklılaşan ve özgün iş modeliyle Türkiye dahil 15 ülkede faaliyet gösteren Inveon’un müşterilerine sunduğu iki önemli kabiliyeti var. Bunlardan biri yeni nesil e-ticaret teknolojileri sunmak, diğeri ise operasyonel destek sunarak şirketlere dijital büyüme danışmanlığı vermek. Inveon bu kabiliyetlerini InCommerce ve GrowthLab ürünleriyle sunuyor.

Kendilerini dijital ticaret odaklı altyapı çözümleri sunan ve bunu çevreleyen mobil e-ticaret uygulamaları geliştiren bir teknoloji firması olarak tanımlayan Inveon Mühendislik Başkan Yardımcısı Cudi Ünal, “2006 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. İş ortaklarımız arasında perakende ve tüketici ürünleri sektöründe yer alan firmalar yer alıyor. İstanbul, Dubai, Londra ve Cenevre’deki ofislerimizle yaklaşık 15 ülkede 40 milyona yakın tüketiciye hizmet veriyoruz. Odağımız her zaman gelişim ve büyüme. Bu doğrultuda Türkiye’de e-ticaret alanındaki ilk resmi Ar-Ge merkeziyiz ve bu statümüzü de koruyarak yenilikçi yapımızı geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Büyüme süreci devam ediyor

InCommerce ve GrowthLab ürünleriyle büyüme eğilimini sürdüklerine de vurgu yapan Ünal,

“Deloitte’un her sene yaptığı ve hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini sıraladığı bir liste var. Biz, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında bu listeye dahil olarak ödül almaya hak kazandık. E-ticaretin yapısı gereği müşterilerimiz birçok hizmeti almak zorunda. Bunlar yazılım hizmetleri, danışmanlık hizmetleri, veri merkezi hizmetleri ya da üçüncü partilerden alınacak uzmanlık gerektiren hizmetler olabilir. Biz de Inveon olarak gelişen yapımızla beraber bu hizmetleri müşterilerimize tek bir yapı altında sunuyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Veri merkezi tarafında iş ortağı Eclit

Tüm bu hizmetleri müşterilerine sunarken veri merkezi tarafındaki iş ortağı olarak Eclit ile çalışmaya başladıklarını belirten Ünal, “Tüm bu saydığım hizmetleri bir çatı altında toplarken bizim de konusunda uzman iş ortaklarına ihtiyacımız oluyor. Veri merkezi hizmetleri tarafındaki arayışımız sebebiyle de Eclit ile yollarımız kesişti. Özellikle yenilikçi, bizimle birlikte gelişmeye açık, güvenilir ve stabil sistemlerle bize destek olabilecek bir iş ortağı arayışımız vardı. Ortak bir müşterimiz sayesinde Eclit ile tanıştık ve işbirliğimiz de bu sayede başlamış oldu” dedi.

Eclit’ten aldıkları sistemlerle müşterileri için bütüncül bir e- ticaret varlığı oluşturabildiklerinin altını çizen Cudi Ünal, “E-ticaret varlığı çok hassas bir alan. Bu alanda hem yüksek performanslı bir altyapıya sahip olmanız gerekiyor hem de bu sistemlerin 7x24 çalışması gerekiyor. Çünkü burada her dakikanın ticari bir karşılığı var. Burada Eclit ile birlikte hareket ederek müşterilerimizin güvendiği, 7x24 çalışan ve e-ticareti kesintisiz bir şekilde son tüketiciye ulaştıracak altyapıları güvenle kurguluyoruz. E-ticaret altyapılarında en önemli konular güvenlik ve bilgi işlem gücü. Bu konularda da müşterilerimize kendilerini güvende hissettikleri sistemleri Eclit ile beraber çalışarak sunabiliyoruz” şeklinde konuştu.

En hassas nokta kampanya yönetimi

Kampanya dönemlerde firmaların normal dönemlerine oranla bulundurdukları kaynaklardan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını belirten Cudi Ünal, bu konuda ise şunları söyledi: “Bu kampanya dönemlerinde kaynak ihtiyaçları normalin çok üzerine çıkıyor. Normalde bir birim olan kaynak ihtiyacı zaman zaman on birime kadar yükselebiliyor. Bunları sabit kaynak havuzlarıyla yönetebilmek çok zor. Eclit bize burada bir esneklik sağlıyor. Zaman zaman irrasyonel diyebileceğimiz bu trafik artışlarına karşın altyapıyı her zaman hazır tutyor ve bu kaynakları bizim için tahsis ediyor. Bu sayede kampanya dönemlerini sorunsuz geçirmemizde çok büyük katkısı oluyor.”

Inveon uygulamalarının hem Linux hem de Windows işletim sistemleri üzerinde çalıştığını belirten Cudi Ünal, “Veritabanı tarafında ise başta Microsoft teknolojileri olmak üzere birçok açık kaynaklı veritabanı teknolojisi kullanıyoruz. Burada geniş bir portföye sahip olduğumuz için her birinde bizimle birlikte hareket edecek uzmanlara ihtiyacımız oluyor. Eclit bu konuda bizimle birlikte çalışarak ihtiyaç duyduğumuz kaynakların atamasını yapıyor. Bu sayede de çok verimli çalışmalar yürütüyoruz. Yakın zamanda da mikro servis tabanlı bir mimaride uygulamalarımızı .NET Core ile yazmaya başladık. Bu uygulamalarımızla beraber de doğal olarak konteyner ve konteyner orkestrasyon teknolojileri ve başta kubernetes geliyor. Bu konuda da Eclit bize gerekli uzman ve kaynakları sağlıyor ve uyumlu bir şekilde hareket ediyoruz” dedi.

Yüzde 100 Uptime

Müşterilerine yüzde 99,5 uptime yani çalışma süresi garantisi sunduklarını da belirten Cudi Ünal, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Eclit ile beraber çalışmamız sonucunda da bu süreyi çok rahatlıkla yüzde 100 seviyesine kadar çıkarabiliyoruz. Bunun kritikliği e-ticaretin doğasından geliyor. Çünkü e-ticarette her dakikanın bile önemi var. Burada bize sunulan esnek ve yüksek performanslı çözümlerle birlikte, müşterinin satın almasını 7x24 güvenle yapabildiği bir deneyim sağlıyoruz. Ayrıca güvenlik konusunda Eclit tüm sertifikasyonlarını tamamlamış bir şirket. Bu da hem bize hem de müşterilerimize ayrı bir güven sağlıyor.”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?