Yenilenen iş süreçlerinde karşılaştığı zorluklar nedeniyle, IT alanında güvenilir bir çözüm ortağı arayışında olan Pozitif Gümrük Müşavirliği, sanal sunuculara geçiş projesinde Eclit’i tercih etti.

1990 yılında, 3 gümrük müşaviri ortaklığı ile kurulan Pozitif Gümrük Müşavirliği, meslek etik ve kurallarını öncelik olarak benimseyen bir anlayışa sahip olup, bu özelliği ile meslek alanında doğru ve önemli bir yerde konumlanmaktadır. Sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alan Pozitif Gümrük Müşavirliği, Marmara Bölgesi’nde bulunan tüm gümrük idarelerinde ofis olarak, belirli şehirlerde ise şube olarak yapılanmıştır. Şirketimiz 32 yıllık tecrübesiyle müşterilerine kaliteli, hızlı ve güvenilir hizmet vermeye devam etmektedir.

Sizi bu alanda çözüm aramaya iten ihtiyacınız neydi?

Şirketimiz ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarına hizmet vermektedir. Kamusal bir hizmet olan Gümrük Müşavirliği işlemleri, geriye dönük 10 yıl bilgi ve belge saklamayı gerektirmektedir. Özellikle, son 10 yıl içerisinde işlemlerin neredeyse tamamının elektronik ortama taşınmasından dolayı, bilgi işlem altyapısı ve donanım ile program kullanımı çok büyük önem kazandı. Yasal zorunluluk gereği saklamamız gereken bu bilgilerin güvenliği de aynı derecede önemli. Bu süreç, zaman içerisinde lisanslama sorunları yaşamamıza neden olmaya başladı. Diğer yandan, şirketimizdeki tüm programların tek sunucuda olması ayrı sorunlar yaratıyordu. Bir terminalde sorun yaşandığı anda kapatıp açma işlemi yapılması gerektiğinde, sorun yaşadığımız server haricinde tüm serverları birden kapatıp açmak zorunda kalıyorduk. Bu nedenler, IT alanında güvenilir bir çözüm ortağı ile çalışmamızı kaçınılmaz hale getirmişti.

Eclit, ihtiyacınıza yönelik nasıl bir çözüm sundu?

İhtiyaçlarımıza sunulan çözüm çok hızlı gerçekleşti. Eclit ekibi, sorunlarımızı dinlendikten hemen sonra kademeli olarak, fiziki sunucularımız sanallaştırıldı. Kullanılan her ticari program sunucusu bağımsızlaştırıldı. RAM ve disk kapasite sorununa çözüm sağlamak için, hangi sunucuya ne kadar gerekiyorsa o kadar alan kullanılıp, ihtiyaç durumunda ilave edilebilir hale getirilerek tasarruf sağlandı. İnternet olarak senkron yapıya geçmemiz sağlandı.

Eclit'in sunduğu çözümün size sağladığı fayda ve sonuç nedir?

Profesyonel olarak almaya başladığımız hizmette yaratılan ilk fark, profesyonel bir çağrı merkezinden 7/24 destek alabiliyor olmamızdı. Sistemlerimizin teknik ekip tarafından her an izlenip, gerekirse sorun başlamadan çözüm getiriliyor olması bizim için çok büyük bir kolaylık. Bizim gibi firmalarda bilgi işlem birimi kalabalık değildir ve genelde tek kişi ile BT hizmeti sağlanmaktadır. Ancak, destek aldığınız firmadaki profesyonel ekibi 7 gün 24 saat arkanızda hissetmeniz, güven içinde kendi işinize odaklanmanızı sağlamakta. Eclit’e geçiş sürecinde ise en büyük memnuniyetimiz, aldığımız hizmette herhangi bir kesinti ve kalitesinde bir düşüş olmamasıydı. Üstelik bu geçiş süreci, mevcutta aldığımız hizmete birçok artı gelişmeyi ve iyileştirmeyi de dahil etti.

Neden Eclit'i tercih ettiniz?

2015 yılında başlayan iş birliğimiz, her geçen gün profesyonelliği artarak büyüyen kocaman bir Eclit ile ilerlemeye devam ediyor. Bu iş birliğinin devam etmesinin başlıca nedenleri için şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • • 7/24 uzman desteği ve kesintisiz hizmet
  • • Profesyonel ekip ile çalışmanın konforu
  • • Kaynak ve maliyet tasarrufu
  • • Oluşan sorunlara anlık müdahale sayesinde sağlanan iş sürekliliği
  • • Oluşan sorunlara anlık müdahale sayesinde sağlanan iş sürekliliği
  • • Bilgi güvenliği prosedürlerine uyumluluk
  • • Verilerimizin güvenliği

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?