Mikro Yazılım, Sürdürülebilirlik ve
Yedekliliğin Anahtarını Eclit’te Buldu

Yenilenen iş süreçlerinde operasyonel BT desteği için güvenilir bir iş ortağı arayan Mikro Yazılım’ın yolu Eclit ile kesişti.

1988 yılında kurulan Mikro Yazılım, her sektördeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere özel geliştirdiği ticari yazılımlarla tüm ihtiyaçları karşılayan yazılım ve servis firması. Ürün ve hizmetlerini Türkiye’de ve Türkiye sınırlarının ötesinde 100 bini aşkın kayıtlı müşterisiyle buluşturmayı başarmış bir firma. Mikro, Zirve ve Paraşüt Yazılımın Bilgi Teknolojileri ve Veri Merkezi Operasyonları Müdürü Sercan Çokyeğit, “2021 yılını ‘Müşteri Deneyimi İyileştirme Yılı’ olarak planladık. Bu sayede ‘Müşteri Takıntılı’ bir yazılım servis sağlayıcı olarak müşterilerimizle uzun süreli abonelik ilişkisi kurmayı hedefliyoruz” dedi.

“Sürdürülebilirlik anlamında Eclit doğru iş ortağı oldu.”

Yeni yapılanma sürecinde doğru bir iş ortağı arayışında olduklarına dikkat çeken Sercan Çokyeğit, bu konu hakkında şunları söyledi: “2020 yılıyla birlikte başlayan Code Refactoring çalışmalarımızı, alt yapı mimarilerimizde de başlattık. Çalışmalar sonucu oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda, Türkiye sınırları içerisinde yazılımsal ve donanımsal seviyede yedekli bir mimaride çalışan Eclit ile ilerleme kararı aldık.”

Yaptıkları teknik görüşmeler sonucu tüm adımlarında sürdürülebilirliği ve yedekliliği ön planda tuttuklarının altını çizen Sercan Çokyeğit, “İlk adım olarak merkez sistem odamızı Eclit Cloud’un çalıştığı veri merkezlerine direkt eriştirdik. Eclit Cloud’un tüm regülasyonlara uygun olarak tamamıyla Türkiye’de bulunan Tier-3 veri merkezlerinde çalışması, bizim Eclit Cloud’a Layer-2 seviyesinde çok hızlı bir şekilde erişmemize imkan verdi ve Eclit’in bizim merkez lokasyonumuza konumladığı All Flash Storage teknolojisi sayesinde tüm verilerimizi Eclit Cloud’a sorunsuz bir şekilde gönderip, Eclit Cloud’dan çalışmaya başladık.

Çalışmalarla birlikte geliştirme süreçlerimiz de başladı. Hızlı disk yapısı ve hızlı yedekleme özellikleri sayesinde her gün büyüyen verilerimizi çok daha hızlı işleyebilir ve yedekleyebilir hale geldik” şeklinde konuştu.

7/24 Kesintisiz Hizmet

Müşterilerine sağladıkları hizmetlerin 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet verebilir olmasının Mikro için çok önemli olduğunu belirten Sercan Çokyeğit, “Buna paralel kriz anlarına hazırlıklı olarak, Eclit ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Felaket Kurtarma Merkezi çalışması, hedeflediğimiz mimarinin oluşmasını sağladı. Bugün geldiğimiz noktada ise tüm yapılarımızı daha düzenli optimize edebilir ve kolayca yönetebilir hale getirdik. DevOps kültürü içerisinde gerçekleştirdiğimiz tüm yeni adımlarda, Eclit ile beraber ilerlemek bize artı bir güven vermekte. Hizmet verdiğimiz sektörümüzün getirmiş olduğu yenilikleri uygulamamız Mikro ve diğer grup şirketlerimiz için çok önemli. Tüm bu yenilikleri uygularken, yanımızda yer alan çözüm ortağımız Eclit’e teşekkür ederiz” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?